Masáž je pravděpodobně nejstarším a nejjednodušším způsobem léčby lidí všech věkových kategorií. Blahodárné účinky masáže využívali již staří Egypťané a odsud se pak rozšířila do celého Světa, kde se různě vyvíjela podle potřeb a možností toho či onoho národa. Tak vznikly různé druhy masáží charakteristické pro určité územní oblasti.

Masáž můžeme definovat jako systematicky prováděné doteky, které poskytují úlevu, navozují pocit pohody, utužují zdraví, stimulují činnost vnitřních orgánů a blahodárně působí na celkový stav organismu. Masáž může mít účinky stimulující nebo uklidňující, ale hlavně však navodí pocit uvolnění a pohody a tím umožní zotavení.

Masáž se soustřeďuje na svalstvo, vaziva a šlachy a ovlivňuje rovnováhu tělesných tekutin - lymfy a krve. Masáž vytváří pocity pohody, důvěry a radosti a může též uvolnit velké množství energie, což vede např. ke změně v držení těla.

Dobře provedená masáž ovlivňuje všechny úrovně naší osobnosti. V rovině fyzické je jejím přínosem relaxace a harmonizace svalstva, povzbuzení proudění krve v žilách, nasycení krve kyslíkem, zlepšení proudění lymfy a zvýšení elasticity kloubního vaziva. V rovině duševní tlumí stres a úzkost a napomáhá uvědomění si těla jako celku, ale i jeho jednotlivých částí.